Novinky

23. 4. 2014 – 1914: Rozhovor se Soňou Červenou

Foto: ND Lucie Jansch

 

"V různých projektech Roberta Wilsona účinkuji už skoro 25 let. On mi, po mé operní dráze otevřel 13. komnatu divadla a herectví," říká v rozhovoru pro iLuxury Soňa Červená.

Celý rozhovor s touto operní hvězdou, která se v současné době intenzivně připravuje pro titulní roli světové premiéry představení 1914, najdete zde.

BOHEMIAN HERITAGE FUND je partnerem tohoto představení.

 

20. 4. 2014 – Robert Wilson o 1914: Mělo by to být děsivé i směšné.

První světová válka byla tragická událost. Abyste mohli hrát jakoukoliv velkou tragédii, potřebujete komediální herce. Vezměte si Shakespearova Krále Leara. Když ho hrajete jen na vážno, nikdy nedosáhnete takového účinku, jako když se vám podaří diváky při králově umírání taky rozesmát. Takže z tohohle hlediska je to skvělá válka,“ řekl režisér Robert Wilson v rozhovoru o zkouškách představení 1914 ve Stavovském divadle.

Více o probíhajících intenzivních zkouškách představení, které již za 10 dní čeká světová premiéra, najdete zde.

Foto: ND Lucie Jansch

3. 4. 2014 – První Výroční setkání mecenášů v Nostickém paláci

Dne 2. dubna 2014 proběhlo v Nostickém paláci, sídle Ministerstva kultury, slavnostní setkání ministra kultury Daniela Hermana s představiteli a členy BOHEMIAN HERITAGE FUND. Při této příležitosti předal pan ministr 21 podporovatelům českého umění čestné diplomy jako ocenění jejich podpory. Slavnostní předání diplomu bylo uvedeno projevy ministra Daniela Hermana a presidenta fondu Pavla Smutného. Slavnostní atmosféru této události umocnilo vystoupení Kapralova Quartet, který přednesl I. a IV. větu smyčcového kvarteta F dur „Americký“. Ministr Herman ve svém projevu zdůraznil skutečnost, že v Nostickém paláci se rodila myšlenka na založení Společnosti vlasteneckých přátel umění v Čechách, která vznikla v roce 1786. V závěru svého vystoupení prohlásil: „Slibuji vám, že do státní kulturní politiky, kterou hodlám letos předložit vládě, opět vrátím úkol motivovat mecenáše ke štědřejší podpoře naší národní kultury… Mecenášství je projevem vnitřního přesvědčení a vy a vaše dílo je toho důkazem“. Z úst presidenta fondu zazněla kromě poděkování mecenášům také přání nalézt dialog a společnou řeč s velkými institucionálními sponzory, aby se naplnil hlavní smysl fondu, tedy podporovat excelenci. Večer byl zakončen společenským setkáním v reprezentačních prostorách Nostického paláce a návštěvou unikátní Nostické knihovny.

Ministr kultury Daniel Herman, president BOHEMIAN HERITAGE FUND Pavel Smutný a mecenáši nadačního fondu

foto: BHF

1. 4. 2014 – Dokument o 1914 bude vysílat Česká televize 13. 5. 22:15

Jen pár dní po premiéře projektu 1914 ve Stavovském divadle uvidí diváci České televize časosběrný dokument o průběhu příprav náročné inscenace - v úterý 13. května ČT ve 22:15 na programu ČT ART jako exkluzivní díl z cyklu Divadlo žije! Režisér televizního dokumentu Jakub Šmíd nabídne výjimečnou možnost nahlédnout do zákulisí: od prvních zkoušek po premiéru, ale především do zcela osobitého způsobu zkoušení snad nejznámějšího světového režiséra Roberta Wilsona.

 

24. 3. 2014 – ČRo Vltava online rozhovor: Soňa Červená zahraje Čas ve Wilsonově inscenaci 1914

Pěvkyně a herečka Soňa Červená bude v pondělí 31. března po 15.00 hostem odpolední Mozaiky Českého rozhlasu 3 Vltava, odpovídat bude i na Vaše dotazy, které jí můžete posílat už teď prostřednictvím on-line rozhovoru. Více najdete zde.

Soňa Červená, operní pěvkyně a herečka, spolu s hudebním skladatelem Alešem Březinou oslovili ke spolupráci amerického režiséra Roberta Wilsona na téma první světová válka. Výsledek s názvem 1914 bude mít premiéru 30. dubna a 2. května v Národním divadle.

Soňa Červená

Foto: Jan Sklenář

 

12. 3. 2014 – Vzpomínka na Gérarda Mortiera

JUDr. Pavel Smutný, president BOHEMIAN HERITAGE FUND, vzpomíná na portálu operaplus.cz na svého blízkého přítele, bývalého ředitele Salcburského festivalu, pařížské Národní opery i madridského divadla Teatro Real, Belgičana Gérarda Mortiera, který zemřel 9. 3. 2014 ve věku 70 let.

Zamyšlení Pavla Smutného nad životem této osobnosti, která se významně podílela na formování evropské kulturní identity, naleznete zde.

Gérard Mortier

Foto: The Guardian

5. 3. 2014 – Záštita rakouského velvyslance pro 1914

Záštitu nad slavnostní premiérou představení 1914, která proběhne 30. 4. 2014 ve Stavovském divadle, převzal rakouský velvyslanec J.E. p. Ferdinand Trauttmansdorff.

3. 3. 2014 – Mimořádný program 56. ročníku festivalu Smetanova Litomyšl

BOHEMIAN HERITAGE FUND je již počtvrté spolupořadatelem tohoto svátku vážné hudby a opery v jedinečném prostředí Litomyšlského zámku. 26. února proběhla tisková konference, kde pořadatelé seznámili veřejnost s letošním programem a současně se všemi novinkami. Smetanova Litomyšl bude v roce 2014 mimořádně slavnostní díky několika výročím. Jedním z velkých jubilantů je Bedřich Smetana (1824-1884) a mezi jubilanty patří i samotný festival. Založen byl před 65 lety (1949) a před 40 lety byl slavnostně obnoven po osmileté přestávce. V tomto jubilejním roce bude také dokončena rozsáhlá revitalizace všech objektů a prostranství v areálu zámku Litomyšl, tradičním místě konání festivalu. Kromě lesku a dokonalého zázemí pro návštěvníky festival získá možnost pořádat koncerty i v několik desetiletí uzavřeném piaristickém chrámu Nalezení sv. Kříže, v zámecké jízdárně nebo v obnoveném zahradním amfiteátru. Více na www.smetanovalitomysl.cz

1. 3. 2014 – 1914: work in progress

1914

Představení 1914 v režii Roberta Wilsona, jehož přípravy v současné době probíhají na scéně Národního divadla, čeká do slavnostní premiéry už jen 60 dní. Podle rozhovoru pro Hospodářské noviny z února 2014 Wilson při realizaci sází především na humor a nadsázku. Sám Wilson zatím neví, jestli bude inscenace pro české publikum překvapením, na to si diváci budou muset počkat.Představení již nyní vzbuzuje zájem domácích i zahraničních médií a BOHEMIAN HERITAGE FUND  se podařilo získat pro slavnostní premiéru záštitu rakouského velvyslance Dr. Ferdinanda Trauttmansdorffa a pro své uvedení v Linci záštitu hornorakouského hejtmana Dr. Josefa Pühringera. O dalších záštitách pro představení se v současné době jedná.

25. 2. 2014 – Robert Wilson: Chci ukázat horor války s nadhledem a ironií

Server Aktuálně.cz uveřejnil 25. února 2014 rozhovor s Robertem Wilsonem.

Robert Wilson je legendou světového moderního divadla. V Praze připravuje svou čtvrtou inscenaci. Již její titul 1914 odkazuje k první světové válce. Celý článek najdete zde.

24. 2. 2014 – Opera Olimpiade nominována na operního Oscara

Historicky první uvedení opery Olimpiade Josefa Myslivečka v pražském Stavovském divadle 2. května 2013 zaznamenalo na mezinárodní operní scéně nevídaný úspěch a ohlas, jenž doznívá až do dnešních dnů. Mimořádná inscenace je nominována na prestižní The International Opera Awards, neboli operního Oscara, v kategorii „znovuobjevená tvorba“. Myslivečkova Olimpiade se tak ocitla ve velmi dobré společnosti produkcí evropských festivalů v Aix-en-Provence, Wexfordu, či amerického Bard SummerScape. Vítězové více než dvou desítek kategorií druhého ročníku The International Opera Awards budou vyhlášeni 7. dubna 2014 na slavnostním ceremoniálu v londýnském hotelu Grosvenor.

5. 2. 2014 – JUDr. Pavel Smutný se stal místopředsedou Rady Národního divadla

5. únor 2013

JUDr. Pavel Smutný, president BOHEMIAN HERITAGE FUND, se stal místopředsedou Rady Národního Divadla. Rada ND je poradním orgánem ředitele ve smyslu Statutu, její  členy jmenuje a odvolává ředitel ND a činnost Rady se řídí jednacím řádem.

Dalšími členy Rady jsou:

  • Ing. Pavel Čejka, MBA, člen představenstva a náměstek generálního ředitele, správní ředitel Komerční banky
  • Prof. Ing. Jiří Drahoš, DrSc., dr.h.c., předseda Akademie věd České republiky
  • JUDr. Vlasta Formánková, soudkyně Ústavního soudu
  • Pavel Kohout, básník, novinář, scenárista, dramaturg, divadelní a filmový režisér, prozaik a dramatik
  • Prof. Dr. Dadja Altenburg Pešta Kohl, předsedkyně Mecenášského klubu ND
  • Ing. Jiří Maceška, předseda dozorčí rady České pošty
  • Ing. Bohdan Wojnar, člen představenstva za oblast řízení lidských zdrojů Škoda Auto
  • a Ing. Petr Dvořák, generální ředitel České televize

 

14. 3. 2013 – Olimpiade poprvé na scéně Stavovského divadla – Mysliveček je zpátky!

Mimořádnou, dlouho očekávanou událostí mezinárodní operní scény bude uvedení jednoho z vrcholných děl Josefa Myslivečka Olimpiade ve Stavovském divadle. Opera Olimpiade se na jeviště vrací po 234 letech od poslední reprízy, která se odehrála v roce 1778 v Neapoli. V pražském Stavovském divadle zazní poprvé v historii. První premiéra je na programu 2. května 2013 a BOHEMIAN HERITAGE FUND je partnerem tohoto projektu.

13. 11. 2010 – Vernisáž Light up the Lights, Světlo!

13. listopadu 2010 se v pražském Museu Kampa uskuteční vernisáž ku příležitosti zahájení výstavy s názvem Světlo! věnované dílu dvou geniálních divadelníků - scénografa Josefa Svobody a režiséra Roberta Wilsona.

Tuto výstavu pořádá a zprostředkuje nadační fond Bohemian Heritage Fund, který byl založen v červnu roku 2009 a výstava Světlo! je tudíž jeho pilotním projektem.

Vernisáž začne v 19 hodin, pro veřejnost bude expozice bude otevřena od neděle 14.listopadu 2010 denně od 10 do 18 hodin.