Český poutník

Premiéra kantáty Český poutník na Smetanově Litomyšli potvrdila, že je možné i v současné době komponovat přístupnou, konzervativní, tradiční hudbu a udržet se při tom se ctí v mantinelech, za nimiž už by hrozilo vzbuzení dojmu nepůvodnosti nebo kýčovitosti, píše v recenzi pro časopis Harmonie Petr Veber. Skladbu 14. června v Litomyšli provedla Česká filharmonie pod taktovkou Tomáše Netopila.

S nápadem uvést v roce 100. výročí založení republiky na festivalu původní českou skladbu přišel jeho umělecký ředitel Vojtěch Stříteský již před pěti lety, kdy s nabídkou na její uvedení oslovil dirigenta Jiřího Bělohlávka. Vzápětí přislíbila svou účast i Česká filharmonie. Byli jsme dohodnuti, že oslovíme čtyři současné české autory, aby vznikla mezigenerační výpověď o naší zemi, o našem srdci, našem duchu, naší krajině. To se podařilo, řekl Stříteský v rozhovoru pro Českou televizi.

Autoři kantáty pracovali na skladbě zcela samostatně, jsou jimi Jan Kučera, Jan Ryant Dřízal, Jiří Gemrot a Silvie Bodorová. Autorem libreta je Vojtěch Stříteský, který v textu použil básně Františka Hrubína, Jiřího Ortena, Josefa Václava Sládka, Josefa Kainara, Karla Hlaváčka, Josefa Hory a Jaroslava Seiferta.

Kromě České filharmonie v pátek učinkovali také Pražský filharmonický sbor, Královéhradecký dětský sbor Jitro a barytonista Adam Plachetka. Jako recitátor se představil herec Jan Šťastný.

Nadační fond Bohemian Heritage Fund je dlouhodobým partnerem festivalu a vznik kantáty finančně podpořil.